אנו ניצבים בפני אתגר – ואנו נוכל לו‎

11/11/2016

שלום רב,

בעבור רבים מאיתנו הימים האחרונים הם ימים קשים ועצובים מאוד.

עשרות מיליוני אמריקנים חולקים אמונה בסיסית בסובלנות, הגינות וצדק חברתי. תוצאות הבחירות הן הלם אמתי עבורנו. ביום שלישי בבוקר התעוררנו מלאי תקווה, בערב אותו יום הלכנו לישון עם תחושות של אבל, כעס וייאוש.

אלו רגשות אמתיים, טהורים.

ברגעים מאתגרים כאלה אנו פונים אחד לשני כדי למצוא נחמה ותחושת קהילתיות. עם הזמן נצבור כוחות מחודשים הדרושים לנו על מנת לעמוד במאבקים ובאתגרים הצפויים לנו.

לכל אורך מסע הבחירות J Street הבהירה בצורה שלא משתמעת לשתי פנים שעל פי השקפת עולמנו דונלד טראמפ אינו כשיר לכהן כנשיא ארה״ב.

בקרב הקהילה היהודית לא נמצאו לצערנו מספיק ארגונים שבחרו לגנות את הקנאות וחוסר הסובלנות שאפיינו את קמפיין טראמפ. ההפחדה והפנייה הבוטה אל החלקים הנוראיים ביותר של הטבע האנושי היו צריכים להספיק כדי להכיר בחוסר כשירותו.

במובן זה, כלום לא השתנה. עודנו משוכנעים שמעבר לכל ספק דונלד טראמפ הוא הבחירה הלא נכונה לנשיא.

בוחרים יהודיים מסכימים עמנו בצורה גורפת.

מדגמי יציאה שנערכו ביום הבחירות מטעם J Street מאשרים את העובדה כי הרוב המכריע של הקהילה היהודית הצביע נגד טראמפ ודחה את האג׳נדה שהוא הציג.

לצד כל זאת חשוב להדגיש – אנו מכבדים את הדמוקרטיה האמריקנית ואת הכרעת העם.

משימתנו כעת היא לעמוד שוב על רגלינו – הפעם על מנת להגן על ערכינו ועל מדינתנו.

מתוקף עמדתנו כבית הפוליטי של יהודים אמריקנים ושל אמריקנים נוספים התומכים בישראל ותומכים בשלום, כוונתנו בחודשים הקרובים היא להשמיע את קולם ואת ערכיהם של תומכינו, המהווים את רוב הקהילה.

אנחנו מתחייבים להיות כתובת מרכזית במאבק ולפעול לסכל ניסיונות לפגיעה בדמוקרטיה, בביטחון ובהגינות הבסיסית של ארצנו.

אין ספק שיבוא היום וממשל טראמפ יציב אתגר משמעותי בפני ערכי הליבה של J Street. ניתן לראות זאת כבר עכשיו בדמות רפובליקנים רבים שמפצירים בטראמפ לבטל את הסכם הגרעין עם איראן עם היכנסו לתפקיד – הסכם שתרם לביטחונן של ארה״ב ושל ישראל ומנע מלחמה אפשרית. ישנה סבירות גבוהה לכך שמחויבותה בת 50 השנים של ארה״ב לפתרון שתי המדינות תעמוד אף היא במבחן, בעקבות הצבתם של אישים התומכים בסיפוח הגדה המערבית על ידי ישראל בעמדות מפתח במערכת הביטחון האמריקנית. אין לנו שום כוונה לשבת בשקט ולתת לזה לקרות.

מלבד העבודה סביב ערכי הליבה שלנו, אנחנו מתכוונים להגדיל את מעורבותנו ולקחת חלק פעיל בבלימת מאמצי חקיקה השואפים לשנות את המדיניות האמריקנית ולפגוע באמונות ובערכים שעומדים בבסיס השקפת עולמנו.

נילחם בכל מדיניות הכוללת הפחדה ואפליה כלפי מוסלמים, פליטים ואוכלוסיות רגישות נוספות.

נעמוד לצדם של מהגרים, עמם קהילתנו חשה תחושת סולידריות גבוהה.

נשמיע את קולנו נגד מדיניות קיצונית וניסיונות להשתמש בכוח צבאי על מנת לפתור סכסוכים שניתנים לפתרון באמצעים דיפלומטיים. ייתכן וצעדים אלו ירחיבו את התפקיד שחזינו שנמלא עם הקמתנו לפני שמונה שנים, אבל ברור לנו לחלוטין שזמנים מאתגרים אלה דורשים תגובת נגד משמעותית. במהלך שמונה השנים האחרונות גדלנו כארגון והתמיכה בנו צמחה לאין שיעור, בעקבות כך גדלו גם יכולותינו וכוח ההשפעה שלנו. זו אחריותנו להשתמש בכוח ובהשפעה שצברנו על מנת להגן על אמונותינו ועל ערכינו הבסיסיים ביותר.

גם בתוך הייאוש והשבר של יום שלישי אנו מזהים סימנים המעידים כי השפעתנו גוברת. 99 חברי קונגרס חדשים (מעל חצי מהשדולה הדמוקרטית) ו-19 סנטורים נתמכים על ידי JStreetPAC – שיא חדש.

במהלך סבב הבחירות תמכנו ב-124 מועמדים עבורם גייסנו סכום שיא של 3.6 מיליון דולר, גייסנו יותר כספים דרך השדולה שלנו מאשר כל השדולות הפרו ישראליות האחרות גם יחד.

איש מבין חברי הקונגרס המכהנים שתמכו בהסכם עם איראן ונתמכו על ידינו לא הפסיד את מושבו ליריב שהתנגד להסכם. יתרה מכך – שניים מהמתנגדים הבולטים להסכם שביססו על כך את הקמפיין שלהם הפסידו – באילינוי תמי דוקוורת׳ הביסה את סנטור מרק קירק, ובניו המפשיר המושלת מגי חסן הביסה את הסנטורית קלי איוט.

לאור תוצאות הבחירות לנשיאות ניצחונות אלה מהווים אמנם נחמה קטנה, אבל הם ניצחונות חשובים שיאפשרו לנו להמשיך לצמוח.

מועמד שהשתמש בשנאה ובפחד וגילה חוסר אחריות משווע ניצח אתמול בקרב הפוליטי המרכזי של ארצנו. למדנו שוב שהבחירות חשובות, משנות, ושלתוצאותיהם יש השלכות מרחיקות לכת על מדינתנו, על ישראל ועל העולם כולו.

חשוב להדגיש – אלה מאיתנו שמאמינים בעתיד טוב יותר עדיין אוחזים בכלים, משאבים ועוצמה. המטוטלת ההיסטורית נוטה לכיוון הלא נכון, כפי שקרה לא מעט פעמים בעבר. אם נעבוד יחדיו נוכל להטות אותה לכיוון השני, לעבר העקרונות והערכים שעיצבו והנחו את דרכנו הן כקהילה והן כאינדיבידואלים, לעבר צדק ושלום.

היום ניקח את הזמן ללקק את פצעינו, לנחם האחד את השני ולתת דרור לתסכולים שלנו.

מחר נשוב לעבודה, הסיכונים גדולים מדי בשביל שנוכל לוותר.

ג׳רמי בן-עמי
נשיא J Street

חשוב לנו לציין כי אנו זמינים לכל שאלה, הצעה, או בקשה.