חומר רקע – בחירות 2016 מס’ 3: מימון הבחירות לנשיאות בארה״ב ‎

11/09/2016

קמפיין הבחירות לנשיאות ארצות הברית הוא יקר מאוד, וקל מאוד להתבלבל בסוגיות הכספיות והחוקיות שנוגעות לדרכי המימון לקמפיין. סיקור זה מבקש לבאר בקצרה מספר נתונים חשובים וסוגיות מרכזיות הנוגעות לכך על מנת לאפשר התמצאות בנושא סבוך ומורכב בדרך נוחה יותר.

סכום ההוצאה הכוללת בארבע מערכות הבחירות האחרונות לנשיאות:

שנה סכום
2000     1.4 מיליארד דולר
2004     1.9 מיליארד דולר
2008     2.8 מיליארד דולר
2012     2.6 מיליארד דולר

מימון בחירות למועמדים בבחירות 2016

נכון לסוף יולי 2016, שני המועמדים ומפלגותיהם גייסו בסה”כ 993,651,000 דולר, מהם נותרו בקופה כעת 108,555,000 דולר. וועדות הפעילות הפוליטיות (Political Action Committees- PACS) שתומכות במועמדים גייסו 509 מיליון דולר נוספים (לפי המרכז לפוליטיקה תגובתית. שימו לב כי הנתונים מתעדכנים מדי שעה).

הדמוקרטים (קלינטון) שגייסו יותר, עומדים על סה”כ של 551 מיליון דולר, בעוד הרפובליקנים (טראמפ) על 437 מיליון דולר. לרוב, הנטייה היא להוציא את רוב כספי הקמפיין ב- 90 הימים האחרונים של הבחירות, ולכן סביר להניח כי בתקופה הקרובה יגויסו סכומים משמעותיים נוספים, כך שככל שנתקרב לבחירות יצמח הסך הכולל באופן דרמטי.

מסגרת החוק

עד שנת 2000, מימון ציבורי היה חלק מרכזי מהמקורות הכספיים של קמפיינים לנשיאות, כך שכל דולר שגויס על ידי המועמד, הושווה לדולר נוסף במימון ציבורי שהוקצה לשימושו. היות וכספי ציבור שימשו למימון קמפיינים, ראה לנכון הממשל להגביל משמעותית את הסכומים שיכלו לתרום אנשים או תאגידים לקמפיין. אולם, פסיקה דרמטית של ביהמ”ש העליון שקיבלה את הטענה כי המגבלה על תרומות למטרות פוליטיות כמוה כהגבלה של חופש הביטוי, העומדת בניגוד לתיקון הראשון בחוקה האמריקאית, הסירה את המגבלות הללו. הפסיקה הובהרה והורחבה בפסיקה נוספת בשנת 2014, כך שהוסרה באופן גורף התקרה המגבילה את הסכום הכולל שיכול לתרום אדם למועמד בין אם בתרומה ישירה לקמפיין, לוועדות הפעולה המפלגתיות, לוועדות הפעולה הפוליטיות, שאינן מפלגתיות, או, לכל האפשרויות גם יחד.

פסיקות אלו סללו את הדרך להקמתן של “וועדות על” (Super PACs), שאינן מוגבלות בסכומים אותם הן יכולות לגייס בתרומות של יחידים, תאגידים או איגודי עובדים. לוועדות אסור להעביר כספים למועמד באופן ישיר ו/או לתאם את פעולותיהן מול המטה שלו, אך הן יכולות להשקיע סכומים בלתי מוגבלים בפרסום מודעות ותשדירים התומכים במועמד, תוקפים את המועמד השני או בכל פעולה אחרת שיראו לנכון. השנה פועלות, ככל הידוע, 46 “סופר פאקס ” שהוקמו על מנת לתמוך בקלינטון או בטראמפ. ברשימה הזו תוכלו לראות פרטים אודותיהן וכמה כסף גייסה כל אחת.

גופים נוספים אשר במסגרת החוק רשאים להשפיע על תוצאות הבחירות באמצעות קמפיינים, הם ארגונים הרשומים כקבוצות העוסקות ב”נושאי רווחה”, אשר תחת כסות של קידום נושא ספציפי כגון סוגיות העוסקות בנושא זכויות נשים בתחומי הפלות, הימורים, או, הזכות לשאת נשק, רשאים לפעול ללא שידרשו לפרסם מי תורם להם. לציבור אין למעשה שום דרך לדעת מי תורם בדרך זו, כמה הוא תורם ומה האינטרסים העומדים מאחורי התרומות האלו.

התורמים הפרטיים הכי גדולים לקלינטון ולוועדות שתומכות בה:

שם התורם סכום
Haim and Cheryl Saban      10.1 מיליון דולר
JR & Mary Kathryn Pritzker      8.3 מיליון דולר
Donals Sussman      8.1 מיליון דולר
George Soros      7 מיליון דולר
James Simons      7 מיליון דולר
Fred Eychane      5 מיליון דולר

התורמים הפרטיים הכי גדולים לטראמפ ולוועדות שתומכות בו:

שם התורם סכום
Robert Mercer & Family      3.8 מיליון דולר
Geoff Palmer      2.1 מיליון דולר
Phil Ruffin      1.5 מיליון דולר
“Papa” Doug Manchester      0.95 מיליון דולר
Duke & Hannah Buchman      0.9 מיליון דולר
Darwin & Katrina Deason      0.9 מיליון דולר
Llwyd &Diana Ecclestone      0.9 מיליון דולר

מקור: אתר החדשות בלומברג

איפה התורמים היהודים בכל הסיפור הזה? ואיפה ישראל?

שלדון אדלסון, שבשנת 2012 תרם את הסכום הגבוה ביותר שתרם אדם לבחירות דרך קבוצות-חוץ (כלומר לא דרך המפלגה) בסכום עתק של 92.8 מיליון דולרים, ממוקם כעת רק במקום ה-82 ברשימת התורמים הפרטיים, לאחר שתרם עד כה כ-1.6 מיליון דולרים.

תורמים יהודים רבים נמנעו עד כה מלתרום לקמפיין של טראמפ. אף כי ישנם מנהלי קרנות גידור יהודים שתרמו סכומים משמעותיים, לרבות חברו הוותיק של טראמפ, המשקיע קארל איקהן (Carl Icahn) ומנכ”ל Cereberus Capital Management סטיבן פיינברג (Stephen Feinberg), רוב המיליארדרים היהודים שתורמים באופן מסורתי לרפובליקנים נמנעו מתרומה לטראמפ, וביניהם פול סינגר (Paul Singer) מייסד Elliot Management Corporation, רוברט רולינג (Head of TRT Holding Robert Rowling), סוחר המכוניות הענק מפלורידה ומי שהיה בעלים של ה Philadelphia Eagles נורמן בראמן (Norman Braman) וברוס קובנר יו”ר CAM Capital. הגדיל לעשות סת’ קלרמן (Seth Klarman) , מייסד Baupost Group ומבעלי ה-Times of Israel שהודיע שבכוונתו לתמוך בקלינטון.

באפריל דווח בעיתון forward כי 20 מתוך 50 התורמים הגדולים ל”סופר פאקס” הם יהודים,ומתוכם 11 תרמו לוועדות המזוהות עם הדמוקרטים ו-9 לוועדות המזוהות עם הרפובליקנים.

מעניין גם להסתכל על ה”פוליטיקל פאקס” הפרו-ישראליות המגייסות כסף לטובת מועמדים לקונגרס (סנאט ובית נבחרים) ולא למועמדים לנשיאות. אלה הבולטות שבהן (המספרים מעודכנים לסוף חודש יולי, 2016):

שם הארגון סכום
JStreetPAC      $1,841,284
NorPAC      $1,058,162
Florida Congressional Committee      $184,000
National Action Committee      $166,925
Joint Action Cmte for Political Affairs      $159,519
Desert Caucus      $120,000
Maryland Assn for Concerned Citizens      $104,000
Citizens Organized PAC      $103,000
Republican Jewish Coalition      $90,250

למי שמעוניין להרחיב, ניתן לראות כאן את אופי התרומות והכיוון המפלגתי שאליו הן מופנות (דמוקרטי/רפובליקני, ליברלי/שמרני).