ניוזלטר דצמבר: אוספים את עצמנו וממשיכים קדימה‎

13/12/2016

שלום רב,

זהו הניוזלטר האחרון שלנו לשנת 2016, קשה להאמין כמה מהר עברה השנה הזו. מצד שני, קשה להאמין להרבה דברים שקרו השנה.

גם אנחנו – בדומה למיליוני ישראלים ואמריקנים שחולקים את ערכי הסובלנות, ההגינות והצדק החברתי – התעוררנו למחרת הבחירות בתחושות קשות. במהלך הבחירות J Street הבהירה שטראמפ אינו ראוי לכהן כנשיא, גם כעת אנו מאמינים שבעת מערכת הבחירות ארגונים יהודיים רבים מידי כשלו בכך שלא התייחסו לחוסר הסובלנות, ההפחדה וסילוף האמת שאפיינו את קמפיין טראמפ.

תוצאות הבחירות לא שינו את עמדתנו, עודנו משוכנעים שטראמפ הוא הבחירה הלא נכונה לכהן כנשיא ארה״ב, ויהודי ארה״ב מסכימים עמנו ברוב גדול – כך על פי סקר J Street שנערך בליל הבחירות.

לצד זאת, אנו מכבדים את הדמוקרטיה האמריקנית ואת הכרעת העם ומקבלים על עצמנו את המשימה לעמוד ולהגן על ערכינו. אנו מתחייבים בפני תומכינו להוות כתובת מרכזית כאופוזיציה ולהיאבק נגד ניסיונות לפגוע בביטחונה, בערכי הדמוקרטיה ובהגינותה הבסיסית של ארצות הברית.

כמו פעמים רבות לאורך ההיסטוריה, המטוטלת ההיסטורית נוטה כעת לכיוון הלא נכון, עבודה קשה ומשותפת תאפשר לנו להטותה חזרה לכיוונינו. הסיכונים הם גדולים מדי מכדי שנוותר.

בברכה,
צוות J Street ישראל

משלחת מנהיגים של J STREET לישראל

משלחת של 13 חברי J Street המנהיגים את קהילותיהם ברחבי ארה״ב הצטרפו לג׳רמי בן-עמי וחברי צוות נוספים בסיור של שמונה ימים בישראל ובגדה המערבית. המשלחת פגשה מנהיגים פוליטיים, מומחים ופעילים חברתיים ובחנה כיצד הבחירות בארה״ב והמחלוקת הגדלה סביב נושא המאחזים בגדה המערבית משפיעה על המציאות בשטח.

במסגרת הסיור, המשלחת ביקרה בכפר הפלסטיני סוסיא, אותו כפר קטן בשטחי C (דרום הר חברון) שניהלנו קמפיין למניעת הריסתו. המפגש הותיר רושם חזק על חברי המשלחת, רושם שביטא נשיא הארגון, ג׳רמי בן עמי, במאמרו לבלוג J Street.

מועמדותו של סטיב באנון לתפקיד בכיר בממשל

J Street התייצבה בקו החזית של ההתנגדות למינוי של איש הימין הקיצוני, סטיב באנון, לתפקיד אסטרטג ראשי בבית הלבן תחת ממשל טראמפ. כעורך בכיר באתר הימין הקיצוני Breitbart News באנון הפיץ מסרים רבים המכילים איסלמופוביה, מיזוגניה ואנטישמיות. מינויו לתפקיד כה בכיר מהווה איום על מיליוני אמריקנים ולמינוי שכזה אסור לעבור בשלוות נפש.

יותר מ-19,000 נשים וגברים חתמו עד כה על העצומה שהפננו לחברי הקונגרס הנבחרוקראו להם לגנות את המינוי ולפעול לביטולו. יחד עם ארגונים נוספים שחברו אלינו לקואליציה הצלחנו להשפיע וקולנו נשמע – 169 חברי בית הנבחרים חתמו על מכתב המתנגד בחריפות למינוי.

הקרב שלנו רחוק מסיום. אנו מחויבים לייצג 75 אחוזים מיהודי ארה״ב שלא תמכו בטראמפ ולא תומכים בהשקפת העולם הקיצונית והמסוכנת שלו. במכתב משותף לנו ולארגונים יהודיים נוספים המופנה לנשיא הנבחר כתבנו: ״אנו לא נעמוד מנגד אם תבחר לנקוט בפעולות שיפרו זכויות אדם, או שיבטלו את ההתקדמות שהושגה בגבולותינו ומחוץ להם. אתה תגלה שאנו מהווים אופוזיציה חזקה ולוחמת כנגד צעדים שיחבלו בהישגים אלה״.

לחתימה על העצומה.

J STREET U יוצאים במחאה נגד טראמפ

למחרת בחירתו של טראמפ מנהיגי תנועת הסטודנטים שלנו, J Street U, הבהירו למנהיגי הקהילה היהודית כי עליהם להשמיע את קולם למען פתרון שתי המדינות ועתידה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית כמו גם לעמוד לצד המיעוטים בחברה האמריקנים המרגישים מאוימים ולא רצויים אחרי הבחירות.

זו המסר שהסטודנטים הביאו עמם לכינוס הכללי של הפדרציות של צפון אמריקה (General Assembly of the Jewish Federations of North America), שם משלחתנו מנתה כ-24 סטודנטים שנפגשו עם מנהיגי הקהילה היהודית. הסטודנטים קידמו את המסר שלהם באמצעות מכתב פתוח שפורסם במגזין Forward בו הפצירו במנהיגי הקהילה ״לפעול לאור ערכי הקהילה בחודשים ובשנים הקרובות — גם ובמיוחד כאשר הדבר כרוך בהתמודדות עם מוקדי כוח ובהתנגדות לפעולות אשר נעשות על ידי האנשים החזקים ביותר בממשל״.

עמדתנו בנושא חוק ההסדרה

ביום שני בשבוע שעבר חוק ההסדרה עבר (שוב) בקריאה טרומית בכנסת. לאחר ההצבעה הצהרנו כי חוק זה הוא חלק מדפוס רחב יותר של העמקת ההתנחלויות ביו״ש ועל ארגונים פרו ישראליים להתנגד לו בכל תוקף.

תנועות המתנחלים – אשר מהווים חלק קטן מאוכלוסיית ישראל – הצליחה להשתלט על מוסדות פוליטיים, מפלגות ולתפוס עמדות מפתח בממשל. הם מנווטים את המדינה בדרך שסופה יהיה שליטה מוחלטת ביו״ש ומציאות שלא תאפשר את פתרון שתי המדינות.

J Street קוראת לתומכיה להתנגד ויתרה מכך – הבהרנו שאין די בהתנגדות לחקיקה כזו או אחרת, לבניה על גבעה כזו או אחרת או להריסתו של בית מסוים. יש להתנגד לכלל מפעל ההתנחלויות, מפעל שמסכן את ביטחונה של ישראל, את המשטר הדמוקרטי בה ואת אופיה היהודי.

ללא מחאה רועשת של הקהילה הבינלאומית הכיבוש יעמיק והסיפוח יזדחל, במציאות זו הגשמת החלום הציוני בדמות יצירתה של מדינה יהודית ודמוקרטית בארץ ישראל נמצא תחת איום ממשי. החלום עשוי להגיע לקצו לא בגלל אויביה החיצוניים הרבים של ישראל אלה בגלל הפעולות הקיצוניות, הלא-חכמות והלא חוקיות של מיעוט קנאי.

J STREET PAC

חשוב לציין כי היו גם נקודות חיוביות בליל הבחירות הקשה שעברנו.

99 חברים בקונגרס הנבחר (יותר ממחצית הדמוקרטים) ו 19 חברים בסנאט הנבחר הם נתמכים של JStreetPAC. במהלך הבחירות תמכנו ב-124 מועמדים עבורם גייסנו סכום שיא של 3.6 מיליון דולר (!) – סכום גבוה יותר מכל שאר השדולות הפוליטיות הפרו ישראליות גם יחד! הישגים אלה מחווירים לאור תוצאות הבחירות לנשיאות, אבל הם חשובים מאוד ומהווים הישג שנוכל לבנות עליו לעתיד.

 


***כל הקישורים מובילים למאמרים הכתובים בשפה האנגלית***

7.12.2016: הממסד היהודי האמריקאי מדכאים את חופש הביטוי של מבקרי הציונות,פיטר ביינרט: פיטר ביינארט כותב בהארץ: ״זה סיפור ישן, כשאנשים בעמדות שיש בהן עוצמה מפחדים מקיומו של דיון עקרוני, הם ינסו לקעקע את הלגיטימיות של קיום הדיון. אם יש מי שמנסה לקבע את משמעות הציונות כשליטה במיליון פלסטינים, זו עמדה שתאבד גובה במהירות בארה”ב. ההנהגה היהודית האמריקאית תשא בחלק מהאשמה אם תבחר להשתתף בתהליך הזה במקום להלחם על הגדרה אחרת לציונות, כזו שבאמת ניתן להגן עליה״.
לקריאת המאמר (באנגלית)

6.12.2016: תפסיקו להשמיץ את שמו של קית׳ אליסון, ג׳רמי בן עמי: נשיא J Street, ג’רמי בן עמי, במאמר בוושינגטון פוסט: ״לצערנו, חלק מהמנהיגות של היהדות האמריקאית בחרה לא להגדיר תמיכה בישראל כדאגה כנה לעתידה, אלא מבחינתם תמיכה בישראל הוא גיבוי עיוור למדיניות של כל ממשלה מכהנת. במשך שנים היו ניסיונות לדה לגיטימציה של כל קול ביקורתי, בעיקר כאלו המביעים דאגה מהפגיעה המוסרית והאסטרטגית למדינת ישראל כתוצאה מהמשך השליטה בשטחים….ישנו ניסיון מתמשך לסמן את כל הקולות האלו כקולות אנטי ישראליים או אנטישמיים…. סקרים אחרונים מראים שעמדותיו של אליסון עומדות בקנה אחד עם עמדותיהם של רוב גדול מהיהודים בארצות הברית בסוגיות מדיניות רבות, ומנהיגים בעמדות דומות לאלו יובילו בעתיד את המפלגה הדמוקרטית, את ארצות הברית ואת הקהילה היהודית. אנחנו צריכים לברך על הויכוח שמתנהל בסוגיות של עמדות ומדיניות. אסור לנו לקבל קמפיינים שכל מטרתם להשתיק דיונים כאלו״.
לקריאת המאמר (באנגלית)

2.12.2016: עמדות הציבור האמריקאי בנוגע הסכסוך הישראלי-פלסטיני, ברוקינגס: מכון המחקר ברוקינגס ביצע שני סקרים, לפני ואחרי הבחירות, לגבי עמדות הציבור האמריקאי בנוגע לסכסוך הישראלי פלסטיני. הסקר מצא תומכים רבים במהלך של הנשיא אובמה באו”ם לפני שיעזוב את התפקיד, ובנוסף גילה ממצאים מעניינים על הקוטביות ההולכת וגדלה בציבור האמריקאי בין המפלגות, וצמיחה גדולה וגדלה בקרב הדמוקרטים בהחמרת הצעדים האמריקאים בכל הנוגע להתנגדות להתנחלויות.
לקריאת הסקר (באנגלית)

28.11.2016: נשיא J Street מודיע שיהודים ליברלים לא ישתקו באמריקה של דונלד טראמפ, אליסון קפלן סומר: בראיון שערכה אליסון קפלן סומר עם ג’רמי בן עמי, נאמר כי “כשבעים וחמישה אחוזים מהציבור היהודי האמריקאי לא בחרו בטראמפ, כך שקבוצות כמו אייפאק ו-ועידת הנשיאים שמתכוונים לעבוד בצמוד לממשל טראמפ מגבילים את עצמם כמייצגים של כרבע מהציבור בלבד. הרוב הגדול של הציבור יצטרך בית פוליטי אחר שיבטא את ערכיו ואת מה שהם מאמינים בו. אנחנו מוכנים “לשחק בהגנה”, כדי לשמור על הסכם הגרעין, למנוע סיפוח של שטחי הגדה המערבית ועוד… מנהיגים בקהילה שלנו מוכנים לוותר על כל מה שמאמינים בו כדי לתמוך בנתניהו ובממשלת הימין, זה משגה אסטרטגי חמור וזה מנותק מהמציאות שבה עמדותיהם של רוב מכריע מהציבור שאותו הם מתיימרים לייצג חושב, פועל ומצביע אחרת.
לקריאת המאמר (באנגלית)